Část III. poválečná léta

17.12.2019

Rok 1965 - znovuzrození "Morendy"

Sešlo se několik příznivců a začalo se uvažovat co a jak dál zařídit. Rozšířením zpráv o znovuzrození "Morendy" nastal příliv nových i bývalých členů. Jednáním na městském výboru ČSTV, kterého se zúčastnili Kratochvíl, Cabejšek, Liška a Taranza a zvláště pak díky pochopení tehdejšího tajemníka Mě ČSTV Slavíka, začal fungovat již ustavený klub Slávistů, jehož předsedou byl A. Horák, místopředsedou A. Liška a pokladníkem Taranza a 9.12.1965 dochází k definitivnímu založení TJ Moravská Slavia. Do výboru TJ byli zvoleni: Hamr - předseda, Rouček - místopředseda, Cabejšek - tajemník, dále Kratochvíl, Vrbka, Strýček, Kříž, Humpolík, Bugner, Engl, Dr. Ing. Ohnoutka, Dr. Lukl, Zálešák, Páráčková, Liška, Dr. Janda, Jílek, Dr. Rybák, Růžička, Pospíšil, Laštovička, Vašíček a Dr. Glos. Nastaly starosti, jak sestavit mužstvo, kterou třídu hrát atd. Rýsovaly se možnosti splynutí s klubem, který má své mužstvo a hřiště. Po úspěšném jednání a vzájemném pochopení došlo ke sloučení Vzorné TJ Slovan Staré Brno s nově utvořenou Moravskou Slavií, a za předsednictví J. Müllera zakotvila Morenda na pátém hřišti. Na Starém Brně se v dresech Morávie Brno, později Slovanu hrával dobrý fotbal. Z tehdejších hráčů jmenujme např. bratry Stloukaly, Grůnu, Krbese, Tvrdého, Mrázka, Večeřu, z mladších pak Kohouta, Řeháka Dobrovolného.
V letech 1967/68 hráli v A mužstvu tito hráči: Motl, Kazda, Švejnoha, Kovacs, Válka, Prošek, Heřman, Mánek, Řehák Antonín, Řehák Tomáš, Šašinka, Lukl, Albrecht, Burian, Ludín. Vedoucím mužstva byl Josef Puls a trenérem Sv. Vrbka. V roce 1968/69 zahájila Morenda účastí na memoriálu Jar. Zezuly, syna bývalého hráče Moravské Slavie třicátých let Jar. Zezuly. V tomto turnaji obsadila Morenda druhé místo. 1.8.1968 byl rozehrán memoriál Františka Herčíka, funkcionáře TJ a člena fotbalového oddílu za účasti Zbrojovky, Královopolské, Husovic a Moravské Slavie, který Morenda vyhrála, když 8 gólů dal Albrecht.
Za zmínku stojí, že na utkání Moravské Slavie s TJ Veselí v krajském přeboru se přišlo podívat více, než 1000 diváků. Následovala série vítězných zápasů a na konci podzimu vedla Morenda tabulku s tříbodovým náskokem před Otrokovicemi. Během této sezóny posílili mužstvo další výborní hráči: Franta z KPS, Harant ze ZKL a Trtík ze Zbrojovky. Úspěšná sezóna byla korunována postupem do divize a vítězstvím župního československého poháru. Albrecht se stal nejlepším střelcem župy a společně s Proškem byli vybráni do reprezentačního výběru města Brna. V sezóně 1969/70 byli pro divizní soutěž k dispozici tito hráči: Trtík, Motl, Kazda, Vrzal, Ing. Šenekl, Kovacs, Prošek, Franta, Válka, Ludín, Dvořák, Albrecht, Janků, Burian, Kvasnovský, Ryc, Janík a Horák. Trenérem byl Zdeněk Hajský a vedoucím mužstva Ferdinand Šťastný.

Sedmdesátá, osmdesátá léta

V letech 1970/71 - 72 mužstvo podávalo vyrovnané výkony, střílelo hodně gólů (rekordní výhra 7:2 nad OP Prostějov), a tak diváci nacházeli cestu na stadion ve Vojtově ulici a byli odměněni kvalitním fotbalem. Léta 1973 - 75 byla ve znamení zhoršení výsledků. Po 12. a 15. místě se jen ztěží podařilo udržet se v divizi, když o tom rozhodl Ing. Lunda svým "zlatým" gólem dvě minuty před koncem zápasu v Jihlavě. Trenér Hajský při hodnocení podzimu mimo jiné řekl: "Jsme jediný klub, za kterým nestojí žádný podnik. Naše možnosti nelze srovnávat s ostatními kluby, zejména s těmi ze severu." Kádr tvořili: Chrást, Burian, Dvořák, Ing. Lunda, Povolný, Zezula, Grolich, Šťastný, Bříza, Franke, Kirchner, Kvasnovský, Prošek, Ludín a Paulík. K těmto pak přibyli: Beroun, Streit, Střelec, Zedník, Rujzl a Bedřich. V sezóně 1975/76 mužstvo překvapilo výbornými výsledky. Posilou byl zkušený Gulda Z Blanska, do životní formy se dostal brankář Poulík, přišly další posily: Hadraba z Náměště a Rajlich ze Zbrojovky. Tým trenéra Hajského se umístil na 5. místě, což bylo překvapení.
Před sezónou 1976/77 byla vyhlášena reorganizace, rušila se celostátní II.liga, což znamenalo větší sestupy z divize. Po úspěšném předchozím ročníku si mužstvo věřilo, doplnili jej další tři mladí hráči: Šulák z Bystrce, Stružka z Ivanovic, Císař ze Žďáru a Danielka, ale nestačilo to. V závěru soutěže došlo k dohodě, že Zbrojovka B, která vlivem reorganizace byla zrušena, přejde do Moravské Slavie, čímž by se zachovala divize. K přechodu hráčů nakonec nedošlo, a tak Morenda ztratila divizní příslušnost. V sezóně 1977/78 došlo v týmu k řadě změn. Někteří hráči ukončili aktivní činnost nebo odešli do jiných klubů, jiní přišli (Ing. Klíma, Doležal a Chaloupka z KPS, Nippert z Nového Jičína, na jaře Říha ze ZKL). V sezóně 1978/79 pak přišel Divácký z KPS, Buriánek ze Zbrojovky, Alexa ze Znojma a z dorostu debutoval Bělehrad. Chaloupka, Moravec a Šulák začali dávat góly a tým nakonec vybojoval 7. místo v krajském přeboru.
V sezóně 1979/80 bylo mužstvo posíleno o brankaře Čabelku, Kotlana a Diviše ze Zbrojovky, Podveského z Bystrce a Šoukala z KPS. Mužstvo ale pokračovalo ve slabých výkonech (79/80 - 13.místo, 80/81 - 14.místo a 81/82 - 15.místo) V kádru se vystřídalo rekordních 32 hráčů. Po sestupu do I.A třídy došlo ke změnám. V sezóně 1982/83 byli posilami zejména odchovanci Bělehrad, Štěpán, Šebek a Novotný. Bělehrad dal v soutěži 18 gólů a díky opětovné reorganizaci soutěží, kdy do krajského přeboru postupovalo šest mužstev, mohla Morenda slavit postup zpět do župy ze třetího místa. V sezóně 1983/84 obsadila Morenda v krajském přeboru 8. místo s tímto kádrem: Němec, Čabelka, Kotrbáček, J. Kalina, Pelikán, Pokorný, Piták, Pazucha, Štolfa, Drexler, Frank, Buriánek, Strnad, Šoukal, Bělehrad, Štěpán, Čief, Nový, Chrást, Šebek, Pfeifer, Hochmann, Zoufalý, Beránek, Pantůček, trenér Kropáček, vedoucí mužstva Němec. Po slabším jaru dochází před sezónou 1984/85 k dalším změnám. Trenéra Kropáčka vystřídal Václav Hřib. Odešli : Piták a Kalina do Drnovic, Bělehrad do Zetoru, přišli: Konhauser z I.brněnské a Hlaváček ze Zetoru. V lednu navíc přišel Kamler z KPS. Kádr hráčů: Němec, Kotrbáček, Strnad, Drexler, Pokorný, Pazucha, Štolfa, Žákovský, Konhauser, Zoufalý, Pelikán, Kelner, Chrást, Beránek, Kalina, Lub. Frank, Kamler, Buriánek, Šoukal, Hlaváček, Raus, Hochman, Pantůček, trenér Hřib, vedoucí mužstva Němec. Nový ročník 1985/86 přinesl posílení útoku Havelkou z KPS, ale také jen průměrné výkony. Navíc mužstvo pronásledovala rozsáhlá marodka a těžkou psychickou ránou bylo tragické úmrtí hráče Lad. Hochmana. Mužstvo však ani v takto těžké chvíli nerezignovalo a přezimovalo na pěkném pátém místě, v závěru sezóny si ještě o jedno místo polepšilo.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky